Centrum Medyczne MEDINTEL          Uczniowski Klub Sportowy G-8 Bielany          Fundacja im. Ireny Kwiatkowskiej na rzecz twórczości dla dzieci          Centrum Medyczne MML w Warszawie           Usłyszeć Świat | Stowarzyszenie rodziców i przyjaciół dzieci i młodzieży z wadą słuchu

To nie mutacja


…to niestety znów chrypka!

Twój głos jest ściszony, matowy, chropowaty, czujesz drapanie i pieczenie w gardle i masz wrażenie, że cały czas musisz pochrząkiwać?

Przyczyną chrypki może być: przeziębienie, zapalenie krtani lub tchawicy, nadwyrężenie strun głosowych poprzez intensywne mówienie (nauczyciele, aktorzy), śpiewanie, krzyczenie, podrażnienie krtani suchym (klimatyzacja, kaloryfery) lub zanieczyszczonym powietrzem (dym papierosowy),oddychanie zimnym powietrzem przez usta, spożywanie zimnych napojów i posiłków (zwłaszcza latem), alergie, nadużywanie alkoholu, stosowanie wziewnych sterydów (np. w terapii astmy).

Przedłużanie się objawów chrypki wymaga konsultacji laryngologa i/lub foniatry, który w zależności od podejrzewanej przyczyny zaleci dodatkowe badania nieinwazyjne.
Leczenie suchych nieżytów gardła polega przede wszystkim na ustaleniu potencjalnych czynników, które mogą przyczyniać się do powstania zmian w błonie śluzowej gardła.

Bez względu na czynnik powodujący suchość śluzówki warto zastosować preparaty miejscowo nawilżające, np. OLIVOCAP GARDŁO spray., który zawiera witaminę A+E. Preparat może być stosowany zarówno u dzieci jak i dorosłych. Witamina A+E oprócz działania nawilżającego przyspiesza również regenerację nabłonka, co ma olbrzymie znaczenie przy chrypce będącej następstwem działania czynników szkodliwych wysuszających śluzówkę . Profilaktyczne stosowanie na podsychająca błonę śluzową gardła preparatów mających na celu ochronę ścian błony śluzowej gardła OLIVOCAP GARDŁO spray nawilżający z Wit. A+E chroni nas przed nawrotami chrypek.

W warunkach domowych powinno się zadbać o prawidłowe nawilżenie powietrza i jego stały dostęp nawet w okresie jesienno-zimowym. Kolejnym ważnym elementem jest zapewnienie prawidłowego nawodnienia organizmu. Równie ważne jest również oszczędzanie aparatu mowy.


Dr Katarzyna Drozdowska
Specjalista chorób dzieci