Pytania Mamy i Taty
Drogie Mamy i Tatusiowie!
Dziękujemy, że jesteście z nami i dbając o zdrowie swoich dzieci zadajecie nam dużo pytań. Dlatego poniżej kilka z nich i nasze odpowiedzi. Obalamy mity i akcentujemy prawdy na temat oczyszczania uszu u naszych dzieci. Będziemy stale odpisywać na nurtujące Was pytania.
Asia, Mama 2 letniej Laury
Czy uszka wystarczy czyścić dwa razy w tygodniu?
PRAWDA: woskowina w przewodach kanału słuchowego chroni nasze uszy przed infekcjami. Dlatego nie wolno usuwać jej zbyt często, gdyż pozbawiamy nasze uszy naturalnej ochrony. Przy nadprodukcji woskowiny jak również przy wąskim kanale słuchowym takie oczyszczanie z woskowiny jest niezbędne, aby nie dopuścić do powstawania korków woskowinowych jak również infekcji. Zdecydowanie wystarczy czyścić uszka tylko 2 razy w tygodniu.
Tomasz, Tata 6 miesięcznego Michała
Mój synek ma dużo woskowiny w uszach. Czy poza preparatem OLIVOCAP mogę usuwać ten nadmiar patyczkami do uszu?
MIT: nie zaleca się stosowania patyczków do uszu nawet tych dla niemowląt, grubszych u nasady. Dlaczego? Możemy w ten sposób nie tylko uszkodzić błonę bębenkową, lecz także wepchnąć woskowinę w głąb kanału ucha, doprowadzając do jego zatkania. Wnętrze małżowiny usznej najlepiej oczyścić myjką do uszka OLIVOCAP PALUSZAK nawilżoną sprayem OLIVOCAP. Myjką nasączoną ciepłą wodą możesz też umyć płatki uszne jak również miejsca za uszami. Na koniec dokładnie osusz umyte miejsca.
Weronika, Mama 4 miesięcznej Zuzi
Bardzo bym chciała zapisać dziecko na basen. Czytałam jednak, że w tak wczesnym wieku powinno się chronić uszy przed kontaktem z wodą. W jaki sposób mogę zabezpieczyć uszy aby Woda się do nich nie dostała?
MIT: przez 9 miesięcy życia płodowego do uszu maluszka dostawał się płyn owodniowy dlatego ucho przyzwyczajone jest do wody. Jeśli jednak stwierdzono stan zapalny ucha lub perforację błony bębenkowej, lekarz na pewno zaleci ochronę ucha przed wodą aż do pełnego wyleczenia. W pozostałych przypadkach należy zadbać o zabezpieczenie uszu przed zaleganiem w nich wody. Możemy wówczas zastosować OLIVOCAP który natłuści kanał słuchowy i ułatwi natychmiastowe wydostawanie się wody z kanału słuchowego bezpośrednio po kąpieli. Przed wejściem dziecka do wody aplikujemy po 1 dozie preparatu do każdego uszka i w ten sposób chronimy kanał słuchowy przed bakteriami, infekcjami i zaleganiem wody.
Kasia, Mama 1,5 Mateusza
Dużo ostatnio czytałam o pogarszaniu się słuchu pod wpływem różnych czynników takich jak hałas, a nawet zanieczyszczenie środowiska. Czy jest metoda aby ochronić słuch dziecka?
PRAWDA: prawidłowa pielęgnacja uszu przyczynia się do ochrony naszego słuchu, zarówno dzieci jak również dorosłych. W tym celu warto 1-2 razy w tygodniu zaaplikować do każdego uszka preparat usuwający nadmiar woskowiny. Stosujmy tylko preparaty bez zawartości wody posiadające składnik Squalan, gdyż dzięki niemu w sposób naturalny usuniemy tylko nadmiar woskowiny pozostawiając barierę ochronną w kanale słuchowym. Poza tym, oczywiście również tylko takie preparaty, które są odpowiednie do wieku naszego dziecka.