Czy dziecko nie słyszy, czy nie chce słuchać?
Te trudne pytania nurtują rodziców od lat. Czy moje Dziecko ma problemy ze słuchem? A może to problem wychowawczy, bo moje Dziecko „wyłączając się” nie chce słuchać?
Aż 15–20% dzieci i młodzieży w wieku szkolnym ma różnego rodzaju problemy związane ze słuchem. Prawie 60% rodziców dzieci, u których wykryto zaburzenia słuchu, nie miało świadomości istnienia tego problemu.
Zacznijmy od uszy noworodka które są szczegółowo kontrolowane w ciągu dwóch pierwszych dni po narodzinach przez audiologa. Po tzw. testach przesiewowych wiemy, że w Polsce poważne zaburzenia słuchu występują tylko u 2-4 na 1000 noworodków. Duża grupa dzieci ma jednak problemy ze słuchem które pojawiają się w okresie wczesnego dzieciństwa. Czynnikami negatywnie wpływającymi na stan słuchu mogą być: hałas w otoczeniu, nieprawidłowa pielęgnacja uszu lub jej brak, zażywanie niektórych leków, kontakt z substancjami toksycznymi, przebyte schorzenia ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego, choroby zapalne, wirusowe, bakteryjne, nowotwory lub podłoże genetyczne. Aby słuch malca był w dobrej formie należy niwelować wyżej wymienione czynniki ale przede wszystkim zastosować profilaktykę dbania o uszy. Na temat oczyszczania uszu narosło wiele mitów, a warto wiedzieć jak prawidłowo o nie dbać aby im nie zaszkodzić.
1. Uszka wystarczy czyścić dwa razy w tygodniu
PRAWDA: woskowina w przewodach kanału słuchowego chroni nasze uszy przed infekcjami. Dlatego nie wolno usuwać jej zbyt często, gdyż pozbawiamy nasze uszy naturalnej ochrony. Przy nadprodukcji woskowiny jak również przy wąskim kanale słuchowym takie oczyszczanie z woskowiny jest niezbędne aby nie dopuścić do powstawania korków woskowinowych jak również infekcji.
2. Nadmiar woskowiny można usuwać patyczkami do uszu
MIT: nie zaleca się stosowania patyczków do uszu nawet tych dla niemowląt, grubszych u nasady. Dlaczego? Możemy w ten sposób nie tylko uszkodzić błonę bębenkową, lecz także wepchnąć woskowinę w głąb kanału ucha, doprowadzając do jego zatkania. Wnętrze małżowiny usznej najlepiej oczyścić myjką do uszka nawilżoną sprayem BABYCAP higiena uszka maluszka. Myjką nasączoną ciepłą wodą możesz umyć płatki uszne jak również miejsca za uszami. Na koniec dokładnie osusz umyte miejsca.
3. Chronić uszy przed kontaktem z wodą
MIT: przez 9 miesięcy życia płodowego do uszu maluszka dostawał się płyn owodniowy dlatego ucho przyzwyczajone jest do wody. Jeśli jednak stwierdzono stan zapalny ucha lub perforację błony bębenkowej, lekarz na pewno zaleci ochronę ucha przed wodą aż do pełnego wyleczenia. W pozostałych przypadkach należy zadbać o zabezpieczenie uszu przed zaleganiem w nich wody. Możemy wówczas zastosować BABYCAP higiena uszka maluszka który natłuści kanał słuchowy i ułatwi natychmiastowe wydostawanie się wody z kanału słuchowego bezpośrednio po kąpieli. Taka ochrona jest wskazana również dzieciom korzystającym z basenów. Przed wejściem dziecka do wody aplikujemy po 1 dozie preparatu BABYCAP do każdego uszka i w ten sposób chronimy kanał słuchowy przed bakteriami i infekcjami.
4. Odpowiednia pielęgnacja chroni słuch
PRAWDA: w tym celu warto 1-2 razy w tygodniu zaaplikować do każdego uszka preparat usuwający nadmiar woskowiny. Na rynku mamy wiele produktów do usuwania woskowiny. Stosujmy tylko te preparaty bez zawartości wody które w naturalny sposób pomagają nadmiarowi woskowiny wydostać się z przewodu słuchowego. Poza tym są odpowiednie do wieku naszego dziecka.